VISBIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Prologs.

Dāvanas saņēmējs vienmēr novērtēs oriģinālu pieeju dāvanas pasniegšanas procesam. Zīmējums ir 100% roku darbs. Tas ir unikāls zīmējums, kas radīts tieši Jums. Zīmējumā tiek ielikta sajūta par attēlā redzamo personu, un zīmējums vienmēr spēj iepriecināt tos, kuriem viss jau šajā dzīvē ir. Parastais zīmulis mēdz radīt brīnumus. Es pats cenšos būt izcils zīmētājs, mērojot ceļu šajā virzienā ar katru darbu.

Kas ir šaržs?

Vārda nozīme meklējama franču valodā. Šaržs ir humoristisks, nedaudz pārveidots portreta zīmējums. Ja, zīmējot portretu, jāievēro precīza sejas anatomija un proporcijas tajā, tad šarža zīmējumā likumi nav strikti. Visi vaibsti, krunciņas, bedrītes tiek atstātas, interpretācija nenotiek, bet kāds sejas elements tiek padarīts lielāks/mazāks, akcentējot galveno. Ja fotogrāfijā persona būs smaidoša un būs redzami zobi, tad noteikti jāņem vērā – šarža darbā zobu lielums būs lielāks kā fotogrāfijā. Ja karikatūras stils pasmejas par personu, to pat izsmejot, tad šaržā humors ir krietni mazākās devās, bet noteikti tas ir.

Barrack Obama
Barrack Obama

Šarža zīmējumiem raksturīgi fona elementi, kas paskaidro/raksturo personību. Zīmējumos bieži redzams tievāks kakliņš, mazākas rociņas, arī lielāki sejas izmēri attiecībā pret pārējo ķermeni.

Cik ilgā laikā parasti top zīmējums?

Šis jautājums nav viennozīmīgi atbildams. Ja zīmējums Jums tiek radīts steidzamības kārtā pēc iepriekšējas vienošanās, tad nepieciešamais laiks būs tikai viena diena.

Iesaku plānot zīmējuma iegādi savlaicīgi, jo normālos apstākļos man būtu nepieciešama aptuveni nedēļa, lai realizētu Jūsu vēlmi. Laicīgi pasūtīts zīmējums neparedz zīmējuma sadārdzināšanos.

Kādi ir piedāvātie izmēri zīmējumiem?

Klasiskais un ļoti iecienītais izmērs ir A3 izmērs ( 420 x 290 mm). Miniatūrāks vienas personas zīmējums bez fona detaļām pilnīgi droši labi izskatīties arī A4 (210 x 290 mm) izmērā. Īpaši grandiozu sajūtu radīšanai iesaku A2 ( ~ 42 x 60 cm) izmēru.

Ja nepieciešams darbā attēlot divas personas, ieteiktu izvēlēties ne mazāku kā A3 izmēru.

Ja nepieciešams zīmējumu uzdrukāt uz T-krekla, krūzītēm u.c. vietām, kas nav tradicionālas pēc to izmēriem, piedāvāju zīmējumu ieskenēt un elektroniski aizsūtīt to Jums vēlamā izmērā.

Vai zīmēju arī pasākumos?

Jā! Dzimšanas dienas, kāzas, vecmeitu ballītes … tā visa ir bijusi un ir mana ikdiena. Pasākumā zīmēšanas laiks – no 1 – 2 stundām. Vienai personai paredzamais laiks ir aptuveni 10 minūtes. Zīmēju uz baltas A3 izmēra lapas. Parasti – persona līdz viduklim.

Vadu arī karikatūru zīmēšanas meistarklases bērniem, uzņēmumiem. Ja vēlies ko nebijušu savā darba kolektīvā, laiks uzzīmēt kopā karikatūru!

Vai veicu arī ierāmēšanas darbus?

Jā! Man ir svarīgi, lai Jūs nezaudējiet savu dārgo laiku meklēšanas procesā. Ir viegli kļūdīties rāmju izvēlē, jo labu zīmējumu ieliekot lētā plastikāta rāmī, īpašās sajūtas noplok. Rāmis ir tas, kas garantē zīmējuma saderību ar konkrētās telpas interjeru. Bezgaumīgs rāmis liks Jūsu zīmējumu nolikt aiz grāmatām. Vai Jūs to vēlieties?

Piedāvāju divu kategoriju rāmjus – budžeta un augstvērtīgos. Budžeta rāmju izmaksas, sākot no 10,- eur (plastmasa, koka imitācija). Augstvērtīgākie jau būs no koksnes un profilā daudz biezāki. Jo biezāki, jo iespaidīgāki. Cenas labam rāmim 30 x 42 cm izmērā, būs sākot no 25,- eur. Noteikti kopskatam ir svarīgs arī stikls, tā veids – matēts vai glancēts. Ja zīmējums tiks novietots iepretim logam, ieteiktu izvēlēties matētu stiklu. Matēts stikls neveidos gaismas atspīdumus.

Kādas fotogrāfijas zīmējumam būtu nepieciešamas?

Pirmkārt, zīmējot Jūsu dāvanu, būtu nepieciešams elektroniski atsūtīts foto uz e-pastu bahsbruno@gmail.com. Facebook un WhatsApp nederēs, jo tie samazina fotogrāfijas izmēru, līdz ar to – kvalitāti.

Fotogrāfiju kvalitāte ir ļoti svarīga, jo tās vistiešāk ietekmē darba izpildes kvalitāti. Jums jārēķinās, ka zemas kvalitātes fotogrāfija neļauj man saskatīt precīzi visus personas vaibstus, acu krāsu, līnijas. Beigās rezultāts var atšķirties no tā, ko sagaidāt Jūs un arī es. Zemas kvalitātes fotogrāfija nozīmē arī ilgāku zīmēšanas laiku, līdz ar to – būs lielākas izmaksas.

Zemāk ievietots foto kā piemērs labai fotogrāfijai. Labi redzamas acis, deguns (redzamas visas tā līnijas), lūpas, sejas un deguna kontūras. Visi šie elementi veido personu zīmējumā. Bez kāda no šiem – persona nebūs līdzīga realitātei.

Vislielāko līdzību zīmējumā ar reālo personu var panākt, ja personas seja ir nedaudz ieslīpi objektīvam. Tieši tā, kā attēlots fotogrāfijā, jo labi redzama sejas vizītkarte – deguns.

DSCF0504

Kādas fotogrāfijas nevajadzētu sūtīt?

80-310

fotor_(43)

IMG_8323

Arī pašiņi (selfiji) no facebook nav piemēroti zīmēšanai. Iemesls – kvalitāte un nedabiskie sejas novietojuma leņķi. Aicinu izvairīties no saviebtām grimasēm un visa kā cita, kas varētu attēlā redzamo personu zīmējumā diskreditēt. Jāuzdod jautājums, vai es priecātos, ja mani uzzīmētu brīdī, kad ēdu vai esmu, piemēram, panikā nobijies? Augstāk redzamie attēli ir piemēri neveiksmīgām fotogrāfijām.

Cik fotogrāfijas sūtīt?

Ideāli, ja būtu iespējams atsūtīt trīs labas kvalitātes fotogrāfijas. Tā labāk spēšu saskatīt personas tipiskākos vaibstus un tos izcelt. Mēdz būt fotogrāfijas, kurā nevar saredzēt ausis. Tad lieti noder otrs foto, kas atsūtīts, un trūkstošo tad piezīmēju klāt.

Ja persona ir kautrīga, tāpēc nezinu, vai viņai patiks humoristisks zīmējums. Ko man darīt?

Patiks! Mani šarži nedaudz atgādina portretus, tā kā pārspīlējums zīmējumā ir ļoti minimāls. Bet tomēr. Ieteiktu nesūtīt fotogrāfijas, kuras dāvanas saņēmējam pašam reāli nepatiktu. Esiet saudzīgi, ievērojiet estētiku fotogrāfijās.

Ja personai ir kāda jūtīgā vieta, piemēram, kauns par pumpu uz deguna, to noteikti pirms darba uzsākšanas pasakiet.

Ja ir vēlme izveidot mazāku deguntiņu, lūdzu to arī savlaicīgi pasakiet. Cenšos vienmēr ievērot Jūsu vēlmes.

Ar ko Jūs zīmējiet?

Zīmējumus veidoju uz rasēšanas papīra ar 9B mīkstuma zīmuļiem. 5% no visiem zīmējumiem ir krāsainie zīmējumi. Tam izmantoju īpašos LYRA portretu zīmuļus. Ir arī neordināras pieejas darba izstrādē – akvareļu krāsas, krītiņi u.tml. Jaunākajos zīmējumos parasto zīmuli kombinēju ar rapidogrāfu – smalku tintes pildspalvu.

Kā saņemšu dāvanu?

Iespēju robežās pievedīšu zīmējumu klāt līdz mājas slieksnim. Noteikti Omniva pasta sūtījumi var atvieglot darba nogādāšanu. Ir nācies arī zīmējumus sūtīt, izmantojot starptautiskos aviopārvadājumus.

Vai sūtu arī attēlus no darba procesa, lai zinu, ka viss notiek pēc plāna?

Nē. Nekad nesūtu zīmējuma attēlus. Mūsu sadarbības galvenais punkts – uzticēšanās. Ja tā ir, top šedevri.

Jūsu kontakti, Bruno?

Telefona numurs – 23275030

e-pasts fotogrāfiju nosūtīšanai – bahsbruno@gmail.com

Ar cieņu,

Bruno Bahs