BLOGI

BRUNO RAKSTA

Semināri un meistarklases

BRUNO RAKSTA

Skolēna laime ir primāra

Tūlīt, tūlīt jaunais mācību gads ir klāt. Kāds sapņo par atkaltikšanos, kāds raud, jo sāksies `murgs` un galvassāpes. Šis ieraksts veltīts visiem, kas stāv klases priekšā, kas vada kolektīvus, kas veido sistēmas.

Man gribētos, lai Latvijas izglītības pamatmērķis būtu priecīgs un laimīgs skolēns. Tikai tā Latvija zels un plauks, jo bērni ir tie, kas veidos politiku, strādās arhitektu birojos, būs policisti utt. Tikai laimīgi cilvēki veic savus pienākumus maksimāli kvalitatīvi, un no paveiktā rezultāta ieguvēji būsim mēs visi. Bet ko nu par nākotni, parunāsim par šodienu.

Uzvaicājiet godīgi, cik skolēnu jūtas laimīgi savā ikdienā? Mana pieredze rāda, ka ļoti maz. Vai tas ir normāli? Stress, asaras,negulētas naktis, bezmiegs no iekavētā, ja esi bijis uz slimības lapas…arī veģetatīvās distonijas jau 14 gados. Tas viss no tiekšanās pēc “izcilības” – pēc 10 ballēm,kurām bieži nekāda svara, tiekšanās pēc `labāko` statusa, jo tikai tie iegūst `labāko` stipendijas. Stress reāli no pārslodzes dienā, kad stundas 9 un vēl pulciņos jāiet, jo visi apkārt saka, ka apdāvinātiem bērniem jāattīsta sevi dziļāk. Tajā visā paēst tā īsti pat nesanāk, jo skolas ikdiena būvēta tā, ka pusdienām vien 40 minūtes labākajā gadījumā. Bet vai ar to pietiek? Protams, ka nē. Viss viens liels konveijers, kurā pamatvērtība – izturība.

Es nepārspīlēju, tā ir realitāte, tikai par to mēs tā ļoti neiespringstam, jo reintingi, tabulas, nauda…tas taču galvenais. Skola ir sistēma, kas dažreiz iznīcina veselību, motivāciju, prieku un pašapziņu. Visa kā tur ir tik daudz, ka Tu nesaproti, ko Tu īsti vēlies no dzīves un kas esi Tu pats. Tas tā, protams, nav vienmēr, jo ir arī izcili piemēri, kur ir svarīgs indivīds, ne masas.

Mums ir iespēja šo mainīt… mums ir iespēja padarīt skolēnus laimīgus. Kā? Jaunā standarta vēsmu priekšā, aicinu visus atcerēties, ka skolēns, nevis mācību programmas īstenošana ir prioritāte. Ko līdz izcils zināšanu virzīšanas plāns, ja skolas solā bērns sēž nelaimīgs?

Laime ir augstākais stāvoklis, kur visi mēs vēlamies nokļūt. Jo ilgāk, vairāk, jo labāk. Padarām laimīgus sevi, viņus!

Atmetam dažreiz plānus, parunājam par dzīvi, jo varbūt neviens cits ar skolēnu par to nerunā. Neuzdodam mājas darbus, bet aicinām noskatīties mīļāko filmu un ieliekam 10. Tāpat vien, vai tad žēl? Atļaujam atpūsties kontroldarba vietā vai aicinām paņemt telefonu un uzrakstīt sms mammai ar “Es Tevi mīlu”. Izejam laukā brīvā dabā tad, kad vēl ir stunda vai paildzinām starpbrīdi, ja nepieciešams. Ja tas vispār ir iespējams, riskējam. Bez riska sistēmu nemainīt.

To atgādinu sev, mums, visiem. Nav nekas labāks kā priecīgs cilvēks. Un mēs varam to ietekmēt, reāli katrs, kurš veido ikdienu skolā –ne tikai skolotājs, visi. Sākumā būsim maz, bet beigās, ja būsim vairāk citādi domājošo – pasaule mainīsies.

Radīsim paši savu laimes standartu!

BRUNO RAKSTA

Mana Džomolungma papīrā

šarži

Maģiskas tās naktis

Pasaule apstājas, un Tu, beidzot, esi spiests ieklausīties savā elpā. Jūtu tās samtu un lēno tempu… Elpa pūsta caur nāsīm, ieplūst istabā un vairs to nenotvert. Mēģinu saskaitīt dienā paveikto, sajūk. Jūtu kā ķieģeļus fonā mūrē sirds. Taču ritms krietni lēnāks par dienas, gluži kā zombijs sastingstu un neelpoju. V Continue reading “Maģiskas tās naktis”

BRUNO RAKSTA

Un kā turi zīmuli plaukstā Tu?

Mana pieredze zīmēšanā ir vairāk kā četrpadsmit gadu, esmu pavadījis neskaitāmas stundas zīmējot, štrihojot, plēšot papīrus, un atkal mēģinot pārspēt papīrā pats sevi…Arī skolā, strādājot jau 7. gadu, esmu vērojis simtiem skolēnu zīmuļa/pildspalvas turēšanas paņēmienus. Laika gaitā  ir radušies daži secinājumi, ko vēlos nodot Jums. Uzrakstīt mani motivē vēl kāds fakts – internetā pieejamā informācija zīmēšanas entuziastiem latviešu valodā ir ļoti maz.

Par zīmēšanas/rakstīšanas instrumenta turēšanu plaukstā.

Continue reading “Un kā turi zīmuli plaukstā Tu?”

BRUNO RAKSTA

Par Tevi, Latvijas sirds!

Tu esi Latvijas sirds, kas pulsē. No Tevis un Taviem sapņiem ir atkarīgs mūsu visu rītdienas pulss. Ja kāds uzdrošināsies teikt, ka esi vēl mazs, ka jāiegūst pieredze tam Lielajam sapnim, ka nav vēl īstais laiks…pieklājīgi paklusējiet. Viņi ir Tev aiz muguras, jo zini – tieši šie vārdi nozīmēs to, ka ir pienācis īstais laiks! Laiks, lai pieceltos un parādītu, ko patiesi Tu vari! Latvija ir lieliska vieta, kur piepildīt vislielākos sapņus. Continue reading “Par Tevi, Latvijas sirds!”

BRUNO RAKSTA

Vācu mākslinieku izstāde “Arsenālā”